نفرت داشتن از وکالت تسهیلات تسهیلات مسکن

نفرت داشتن از: وکالت تسهیلات تسهیلات مسکن اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اجتماعی سلامت زندانی با زندانبان هست، ولی با این همه زندانی، نظارت کم می‌شود / معاون سابق دادستان تهران

هزينه بسيار زيادي براي نگهداري از زنداني ها مي شود، هزينه اي كه نشانه از آن مجازات و تنبيه زنداني هست. بحث مجازات جداست ولی در مورد تنبيه افراد زنداني موفق نبود

سلامت زندانی با زندانبان هست، ولی با این همه زندانی، نظارت کم می‌شود / معاون سابق دادستان تهران

معاون سابق دادستان تهران: سلامت زندانی با زندانبان هست، ولی با این همه زندانی، نظارت کم می شود

عبارات مهم : زندان

روزنامه اعتماد به نقل از محمود سالارکیا، معاون سابق دادستان پایتخت کشور عزیزمان ایران نوشت:

سلامت زندانی با زندانبان هست، ولی با این همه زندانی، نظارت کم می‌شود / معاون سابق دادستان تهران

هزينه بسيار زيادي براي نگهداري از زنداني ها مي شود، هزينه اي كه نشانه از آن مجازات و تنبيه زنداني هست. بحث مجازات جداست ولی در مورد تنبيه افراد زنداني موفق نبوده ايم. تنبيه به معني اين است كه زندان شرايطي فراهم كند كه فرد بعد از آزادي ديگر به سمت جرم نرود ولی با مشاهده بازگشت تعداد زيادي از زنداني ها به زندان مي بينيم كه در اين زمينه موفق نبوده ايم. در كشور ما زندان مانند كارخانه اي است كه محصولات آن كيفيت مورد نیاز را ندارد. اين يعني كارخانه درست عمل نمي كند. يكي از زمينه هايي كه زندان ها بايد در آن بهتر عمل كنند عنوان رعايت حقوق زنداني و ايجاد تمهيداتي براي رشد او است كه در اين زمينه ضعف جدي داريم.»

سالاركيا با اشاره به تبعات طولاني بودن فرآيند دادرسي افزود: «بارها اعلام شده است كه بايد در فرآيند دادرسي تعجيل بيشتري صورت بگيرد حتي رييس قوه قضاييه هم بارها بر اين عنوان تاكيد كرده هست. اولا بايد تا زماني كه اسناد و مدارك كافي براي دستگيري افراد وجود ندارد از بازداشت آنها خودداري شود تا با اين كار فرآيند رسيدگي به پرونده هم طولاني نشود، رييس قوه قضاييه بر اين عنوان هم تاكيد زيادي دارند ولی متاسفانه اين عنوان رعايت نمي شود و ما شاهد حضور طولاني مدت افراد در مرحله بازداشت هستيم. از طرفي براي كوتاه شدن مدت بازداشت مي توان به سرعت قرار تامين صادر كرد و فرد را تا وقت دادگاه، آزاد كرد. در اين مورد هم چنان كه بايد و شايد عمل نمي شود. يكي ديگر از كارهايي كه بايد انجام شود استفاده از مجازات جايگزين زندان هست. سال ها است كه بر روي مجازات هايي كار مي شود كه مي توانند به جاي زندان، براي مجرمان در نظر گرفته شوند و تلاش شود كه اين همه آدم راهي زندان نشوند.»

هزينه بسيار زيادي براي نگهداري از زنداني ها مي شود، هزينه اي كه نشانه از آن مجازات و تنبيه زنداني هست. بحث مجازات جداست ولی در مورد تنبيه افراد زنداني موفق نبود

به گفته سالاركيا مسووليت سلامت زندانيان بر عهده مسوولان زندان است: «مسوولان بايد پاسخگو باشند ولی وقتي جمعيت كيفري ما اينقدر اوج هست، كار مسوولان زندان ها بسيار سخت هست. در كشور ما نه تنها تعداد جمعيت كيفري ما نه فقط از ميانگين جهاني، بلكه از ظرفيت زندان ها هم بسيار بالاتر هست. ما تا كي مي توانيم زنداني ها را كف خواب كنيم و يك جوري داخل هم بچپانيم؟ به هر حال بايد براي آنها فكري كنيم.»

سالاركيا تصريح كرد: «زندان بان ها بايد تمام وسايل خطرناك را از زنداني در هر مرحله اي كه هست، دور كنند آیا كه به هر حال زنداني ممكن است در شرايطي باشد كه دست به كارهايي بزند يا درگيري ايجاد كند ولی وقتي كثرت زنداني ها و بازداشتي ها زياد باشد امكان نظارت و مواظبت ضعيف مي شود.»

ايده اي كه چند سال است در مورد آن صحبت مي شود و در برخي كشورها هم اجرايي شده، بحث خصوصي سازي زندان ها هست. سالار كيا در اين باره گفت: «اتفاقا يكي از مشكلات قوه قضاييه همين مديريت زندان ها هست. اگر اين كار انجام شود، شاهد اجراي بهتر حقوق شهروندي هم خواهيم بود چون در اين صورت قوه قضاييه مي تواند به عنوان مدعي وارد شود و از حقوق زنداني ها دفاع كند.» وي افزود: «البته بايد توجه داشت كه در صورت اتخاذ چنين تصميمي بايد نظارت عاليه وجود داشته باشد. در واقع اهداف و شرايط اداره زندان بايد به خوبي براي بخش خصوصي تبيين شود و بعد بر عملكرد اين بخش نظارت كافي وجود داشته باشد.»

سلامت زندانی با زندانبان هست، ولی با این همه زندانی، نظارت کم می‌شود / معاون سابق دادستان تهران

واژه های کلیدی: زندان | مجازات | زنداني | زندانی | افراد موفق | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs